محل تبلیغات شما

موضع اولیاء خدا در برابر مرگ‏

اما اینجا باز یك نكته دیگرى هست. حال كهمرگ براى اولیاء اللَّه یك آرزوست، آیا آنها در صدد تحقق بخشیدن به این آرزو هستندیا در عین اینكه مرگ براى آنها یك امر آرزویى است با آن مبارزه هم مى‏ كنند؟ نكتهاین است كه هم آرزویش را دارند و هم با آن مبارزه مى‏ كنند (مگر در دو صورت كه خواهیمگفت)، چرا؟ براى اینكه مثَل آنان همان مثَل دانشجوست: دانشجویى كه در خارج از كشوراست، تا آن آخرین لحظه‏ اى كه هنوز فرصت كار كردن و پیشرفت دارد با بیرون رفتن ازاین محل مبارزه مى‏ كند با اینكه آرزوى آن را دارد، مگر آن ساعتى كه احساس كند كهدیگر در اینجا كارى برایش نمانده است یعنى آنچه باید انجام مى‏ داده، انجام دادهاست.

این است مضمون این فراز از دعاى مكارمالاخلاق كه زین العابدین سلام اللَّه علیه به خداوند عرض مى‏كند: الهى وَعَمِّرْنى ما دامَ عُمْرى بَذْلَةً فى طاعَتِكَ، فَاذا كانَ مَرْتَعاًلِلشَّیْطانِ فَاقْبِضْنى الَیْكَ»[1]خدایا به من طول عمر بده ولى نه همیشه.

اولیاء اللَّه در عین اینكه مرگ برایشانآرزوست همیشه از خدا طول عمر مى‏ خواهند زیرا براى اولیاء اللَّه و غیر اولیاءاللَّه در همین فرصت عمر است كه انسان مراتب قرب به حق را طى مى‏ كند. مى‏ دانند ازاینجا كه رفتند، دیگر در آنجا درجه ‏شان همان است كه هنگام رفتن از این عالمداشته ‏اند و لهذا خودكشى هیچ ‏وقت حتى براى اولیاء اللَّه مجاز نیست، چرا؟ زیراخودكشى یعنى فرصت عمل را به دست خود از بین بردن، فرصت انجام تكلیف و مسؤولیت رابه دست خود از بین بردن. امام زین العابدین سلام اللَّه علیه به خداوند عرض مى‏ كندكه خدایا به من طول عمر بده مادامى‏ كه عمر من مبذول در راه توست و سرمایه‏ اى استكه در راه تو بذل مى‏ شود؛ از آن ساعت كه این سرمایه چراگاه شیطان است آن رانمى‏ خواهم. اگر بناست من زنده بمانم ولى آن زندگى براى من مایه خیر و بركت یعنىخدمت در راه تو نباشد، بذله در راه تو نباشد- كه دیگر در آن صورت زندگى براى منتكامل نیست، نقص است- خدایا این‏ چنین زندگى را نمى ‏خواهم.

پس در این مكتب، مرگ براى همه مردم یكامر آرزویى نیست. براى بعضى از مردم منفور است و باید هم منفور باشد، چون مرگ درواقع ورود بر خود و بر حقیقت خود است، و براى بعضى از مردم امرى آرزویى است. ولىباید توجه داشت كه براى آنها كه مرگ یك امر آرزویى است این‏طور نیست كه بخواهنداین فرصت را از دست بدهند، چرا كه عمر براى آنها فرصت است، مى‏ خواهند در این فرصتحداكثر تقرب به حق و تكامل را حاصل كنند.[2]

[1] بحار الانوار، ج73/ ص 62.

[2]مجموعه آثار شهیدمطهری، ج‏27، ص: 287 - 286

پیام تسلیت مقام معظم رهبری در پی درگذشت آیت‌الله واعظ طبسی

بیست جمله از بیانات مقام معظم رهبری در مورد اهمیت اردوهای راهیان نور

پیام مقام معظم رهبری به مناسبت حضور پرشکوه مردم در انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری

كه ,براى ,مى‏ ,فرصت ,اللَّه ,عمر ,اولیاء اللَّه ,در راه ,است كه ,مى‏ كند ,یك امر ,براى اولیاء اللَّه

مشخصات

آخرین مطالب این وبلاگ

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

Radio Javan ir Music unapilti Pamela's life لوله بازکنی تهران سیستمهای کنترل دیجیتال هوشمند Digital Intelligent Control Systems Brandon's collection Michael's collection computer work Linda's game Katrina's page